Obstaja mnogo dokazov, da ljudje živijo dalj časa in bolj srečno v tistih odnosih, ki temeljijo na podpori in ljubezni. Večina si želi dolgotrajno in stabilno razmerje, vendar se v današnjem vse hitrejšem tempu življenja vedno več razmerij razdre.
Težave v medsebojnem odnosu lahko prizadenejo kogarkoli od nas, ne glede na starost ali spol. Nekatere težave so obstajale že od samega začetka razmerja in se nikoli niso v popolnosti razrešile, druge pa so se razvijale skozi čas trajanja razmerja, na primer različni pogledi na vzgojo otrok, odločitve glede financ ali osebne rasti.
Ali odnos še deluje in ali je dovolj kvaliteten za vztrajanje pri njem, je odvisno od tega, kako partnerja dojemata svoji vlogi in kako znata reševati konlikte. Malokdo se zaveda, da je zdrava in iskrena komunikacija ter spoštovanje različnih osebnosti predpogoj za trden partnerski odnos. Pri tem poudarjamo, da se z enako partnersko problematiko – nezvestoba, nezaupanje, nerazumevanje, odtujenost – srečujejo tako heteroseksualni kot homoseksualni pari, tako da vabljeni vsi!
Pomembno se je zavedati, da vsakdo izmed nas prevzema svoj delež odgovornosti, da partnerski odnos deluje. Par tvorita dve polovici, torej vi in vaš partner / partnerka, kar pomeni, da odgovarjata za svoje postopke vsak v enakem deležu, to je 50 : 50.
Zakaj se to poudarja? Mimogrede pozabimo, da s svojimi akcijami povzročimo pri partnerju določene reakcije oziroma odzive, ki morebiti kdaj niso v skladu z našimi pričakovanji in iskrica za kreg je tukaj. Bodite čuječi in pozorni na svoje misli, dejanja, reakcije in izražajte svojo ljubezen!
Obstaja mnogo dokazov, da ljudje živijo dalj časa in bolj srečno v tistih odnosih, ki temeljijo na podpori in ljubezni. Večina si želi dolgotrajno in stabilno razmerje, vendar se v današnjem vse hitrejšem tempu življenja vedno več razmerij razdre.
Težave v medsebojnem odnosu lahko prizadenejo kogarkoli od nas, ne glede na starost ali spol. Nekatere težave so obstajale že od samega začetka razmerja in se nikoli niso v popolnosti razrešile, druge pa so se razvijale skozi čas trajanja razmerja, na primer različni pogledi na vzgojo otrok, odločitve glede financ ali osebne rasti.
Odnosi so večinoma resnično težavni – spojiti skupaj dva različna človeka, vsakega s svojimi navadami, vrednotami in potrebami je izziv, pred katerega smo v odnosu postavljeni. Prav zaradi tega kvalitetni partnerski odnos zahteva neprestani trud. Večina ljudi, katerim so razmerja razpadla, je za nazaj ugotovila, da so se že prej kazali znaki in signali, da zadeve ne delujejo.
Občasno se zgodi, da se razmerje razdre brez očitnega znaka, da bi kaj bilo narobe.Včasih se eden od partnerjev odloči, da odide iz samo njemu znanega razloga.Vseeno pa se v večini primerov odnos postopoma krha z jasnimi znaki in signali.
Dva čolna, ki nista privezana eden na drugega in plavata v morju, se bosta slej kot prej oddaljila. Tako je tudi v razmerju. Zavestno se moramo usmerjati drug proti drugemu ali pa tvegamo odtujitev. Pari si zagotovijo bližino in uspeh z vztrajanjem pri medsebojnem spoštovanju, s periodičnim preverjanjem kako je s partnerjevim počutjem, medsebojno kvalitetno komunikacijo in s hvaležnim potrjevanjem njunih vitalnih prispevkov k življenju enega in drugega partnerja v zvezi.
Mnogo ljudi se ozre in ugotovi, da so obstajali pokazatelji že dolgo prej, preden se je pojavil pravi problem.
Če ugotavljate, da je prišlo do težav v odnosu in prepoznate nekatere od znakov in signalov, ki so spodaj navedeni, potem je verjetno čas, da se posvetite tem težavam, preden dosežejo stopnjo ločitve in bega iz takšnega odnosa.
Tukaj je nekaj najbolj pogostih znakov , da prihajajo težave:
– Razpad komunikacije: Ali ste cele ure s partnerjem, vendar nikoli ne govorita o čem drugem kot o tem kaj bo za večerjo? Razpad ali izkrivljenje je vrsta in nivo komunikacije, ki je običajno eden od prvih simptomov velikega problema v odnosu.
– Prikrivanje: ali si na obraz dajete masko pogumneža in se pretvarjate, da je vse v redu, medtem ko imate v sebi težko srce?
– Strah: partner ni iskren. To lahko vodi do določenih problemov kot so prevare, skrivnosti in vključuje v razmerje ogrozajoča obnašanja, kot so varanja in razne preusmeritve finančnih virov para. Za par je to zelo težko preboleti, če obstaja strah, da se bodo taka dejanja ponovila.
– Občutek varnosti: Ali se vedno dobro počutite v svoji koži ali pa vas venomer skrbi za vse, kar poveste ali naredite zato, ker to vznemiri vašega partnerja?
– Spremembe v vedenju ali videzu: Ali ste v kratkem opazili kakšne spremembe na svojem partnerju? V nekem daljšem odnosu je določen nivo enoličnosti med partnerjema dokaj normalen, vendar lahko nenadna sprememba v osebnem videzu pokaže na probleme, ki imajo opravka s samospoštovanjem ali samovrednotenjem. Druga možnost je lahko partner, ki se nenadoma začne lepše oblačiti, mnogo bolj pogosto prhati, uporabljati kozmetiko, ki je prej nikoli ni – to so opozorilni znaki.
– Prepiri: Ali se pogosto prepirata? Nekateri pari se prepirajo bolj pogosto kot drugi. Vendar, če se ponavljajoče prepirata vedno o istih zadevah brez neke rešitve ali da se nivo nerazumevanja stopnjuje, to lahko pomeni, da je vaš odnos v težavah.
– Intimnost: Ali je intimnosti in spolnega življenja v odnosu vedno manj? Večina parov, ki je skupaj dalj časa opaža, da je občutno padel nivo božanja, stiskanja, deljenja poljubov in spolnosti. Če je padec nenaden ali če se eden od partnerjev čuti odrinjenega ali zavrnjenega, je to lahko vzrok za skrb.
– Pomanjkanje zaupanja: Ali zaupate svojemu partnerju?
– Ločeno preživljanje prostega časa: Ali bi rajši počeli kaj drugega kot pa bili s svojim partnerjem? Če kateri od vaju išče izgovore, da rajši preživlja svoj prosti čas z drugimi ljudmi, kot z vami, potem je mogoče čas, da ugotovita zakaj je temu tako.